הבדלים אתניים בתחום השתלות השיער

תיעוד השינוי של שחר
מוזמננים להציץ מה השתלת שיער
סרגל מאמר
תיעוד צבי שהיה NORWOOD 7
בהשתלה אחת כעמט כל האזור הקירח כוסא

הליך השתלת שיער הינו הליך השונה אצל כל אדם וזאת בהתאם לדפוס נשירת השיער שלו, מבנה ואיכות השיער, זאת לצד מספר גורמים נוספים שיש בהם להשפיע על אותו הליך. לא בכל הליך של השתלת שיער ניתן להגיע לתוצאות הנראות טבעיות. הדבר רק מדגיש עד כמה חשוב לבחור בכל השתלה את הטכניקה הנכונה בהתאם למאפיינים של אותו אדם. גורם נוסף ומשמעותי הקובע את השוני בבחירת טכניקת השתלת השיער נוגע להבדלים אתניים בין המושתלים. מספר מחקרים מדעיים הראו כי בכל קבוצה אתנית קיים הליך שונה בסוגו הנוגע לאופן בו השיער נושר. 

 

נשירת שיער ייחודית בקהילה האפרו אמריקאית

Traction alopecia הינה סוג של נשירת שיער שחלה בחלקים הקדמיים והצדיים של הקרקפת, כשאותה נשירה קורת בשל קשירת השיער או קליעתו. מדובר על נשירה הנפוצה יותר אצל נשים אפרו אמריקאיות, כשחלק ניכר מהן מבצעות שזירת שיער הדוקה ודקה. 

תספורת צמה הדוקה נעשתה עוד במצרים בשנת 3500 לפני הספירה, כשבמשך השנים התרחבה למקומות נוספים באפריקה. לאורך זמן הפכה אותה התסרוקת, על סוגיה השונים, כסימן הכר הנוגע לשייכות שבטית, גיל, מצב משפחתי וסטטוס חברתי. 

נשירה של שיער נפוצה ורחבה בקהילות אפריקאיות, כשלא פעם צעירים בני 20 פלוס מתחילים לחוות נשירה של שיער. חלק מהנשירה קורת גם בשל שימוש נרחב בקרמים לשיער, אותן צמות הדוקות ואף שימוש בתוספות שיער. 

מה מעדיפים המושתלים על פי מוצאם?

להבדלים האתניים קיימת השפעה על ההעדפות של מושתלים, בין אם מדובר על השתלת שיער ואף בהשתלת זקן פנים. 

השתלת של זקן ושיער פנים הינה השתלה שאותה ניתן לראות במדינות ערב ובמיוחד בטורקיה. במדינות ותרבויות אלו מסמל זקן הפנים כוח וגבריות. מנגד, מעדיפים גברים אירופאים לשמור לעצמם מראה טבעי של השיער מבלי השימוש בהשתלות או מניפולציות כאלו ואחרות. 

באופן כללי, שיערו של אדם מחולק בספרות הרפואית לשלוש קבוצות אתניות שונות – צהוב (אסייתי), לבן (אירופאי) ושחור (אפריקאי). לכל שלוש הקבוצות מבנה כימי ומבנה חלבון זהה והם נבדלות בדפוס צמיחת השיער, צפיפות השיער וקוטר פירי השיער. 

מתוך שלוש הקבוצות, לאסייתיים דפוס צמיחת שיער המהיר ביותר – כ-15.3 ס"מ בשנה וזאת לעומת צפיפות שיער מתונה.  לאפריקאים, מנגד, דפוס צמיחת שיער איטי וצפיפות שיער נמוכה. אצל האירופאים צמיחת השיער מתונה וצפיפות השיער הכי גבוהה מבין השלוש. חשוב כמובן לזכור כי הקריטריון המשמעותי ביותר שיש בו לקבוע את כשירותו של אדם לביצוע השתלת שיער נוגע לצפיפות השיער מהאזור התורם בגופו. 

לצפיפות השיער קיימים שני מרכיבים אליהם מתייחסים מומחי שיער. האחד, מספר יחידות הזקיק למ"ר על גבי הקרקפת והשני – קוטר ציר השיער. בכל אחת מהיחידות הזקיקיות נמצא, בממוצע, אחד עד ארבע זקיקי שיער. 

ציר השיער אצל אסייתיים מאופיין כציר חלק ועגול. אצל האפריקאים פירי השיער חלקים ואצל האירופאים יש נטייה לצבע סגלגל. לאסייתיים קוטר השיער הגדול ביותר ולאפריקאים הקטן ביותר, כשלאנשים בעלי גזע לבן קוטר השיער בינוני. 

הבדלים בין הקבוצות האתניות גם בשפע והדלילות של זקיקי שיער

זקיקי השיער אצל אסייתיים מצויים בקבוצות זקיקי שיער בודדות וכפולות על גבי הקרקפת, כשאצל האפריקאים השתלה של זקיקי שיער נעשית במשולשים ואצל האירופאים עושים גם שימוש במרובעים. 

למרות העובדה כי לאפריקאים מראה של שיער דק, הסיבה לנפח השיער נובעת מהעובדה כי שערם מתולתל. שיערם המתולתל של אפריקאים הופך את תהליך קצירת השתלים לתהליך מסובך ומאתגר כשהם עוברים השתלת שיער. דבר נוסף המאפיין אפריקאים נוגע לשכבת אפידרמיס (שכבת העור העליונה העוטפת את זקיק השיער מבחוץ) עבה ומהודקת יותר בהשוואה לשאר הקבוצות. גם מאפיין זה יש בו להקשות על תהליך השתלת השיער, בכך שנזק עלול להיגרם לזקיקי השיער – נזק של קרע ופגיעה בשתל במהלך חילוצו. 

סיכון נוסף בהשתלת שיער אצל אפריקאים הוא סיכון להתפתחות של צלקות בתהליך ההחלמה לאחר ביצוע ההשתלה. היווצרות הפצע והצלקת באופן לא תקין חל בשל תיקון רקמות מתמשך, כשזה קורה בשל ייצור עודפי תאים על ידי הגוף. תהליך המאפיין יותר את האפריקאים לעומת קבוצות אחרות. 

השתלת שיער אצל אפריקאים מוכרת ככזו הדורשת מצוות הרופאים יכולת טכנית גבוהה ובהענקת טיפול רחב יותר לעומת קבוצות אתניות אחרות. 

לאסייתיים החווים נשירת שיער תהיה, לרוב, אזור תורם צר וקטן לעומת האירופאים. אצל האסיאתיים יהיה ניתן לבצע את השתלת השיער באמצעות קצירת זקיקים משיער זקן או שיער על גבי החזה ובכך להרחיב את מאגר השיער התורם. 

שיטת DHI להשתלת שיער

לזקיקי השיער של אסייתיים קיים חילוף חומרים פעיל יותר לעומת הקבוצות האחרות. נתון המעיד על כך כי שיערם מועד יותר להתייבשות. מכאן, בהשתלת שיער לקבוצה זו נשמרים זקיקי השיער שנקטפו בחוץ עד לתחילת תהליך ההשתלה בפועל. אחסון השתלים חייב להיות קצר עד ביצוע ההשתלה בכדי למנוע מצב שהם ימותו. 

הטכניקה המתאימה ביותר להשתלת שיער אצל אסייתיים היא טכניקת ה-DHI (Direct Hair Transplantation). טכניקה המאפשרת להשתיל זקיקי שיער באופן מטיב יותר, תוך צמצום למינימום של זמן הישארות זקיקי השיער מחוץ לרקמות. 

לאירופאים יש את צפיפות השיער הגבוהה ביותר, זאת לצד מבנה שיער חלק, גלי או מתולתל. סולם הצבעים בקבוצה זו נע בין גוונים של שחור, חום ועד אדום וצהוב. הקשר בין צבע השיער לצפיפותו

צפיפות השיער הגבוהה ביותר קיימת אצל בלונדינים ובלונדיניות עם ממוצע כמותי של 146 אלף שערות. מנגד, צפיפות השיער הכי נמוכה נרשמה אצל אדמונים – כ-86 אלף שערות בממוצע. 

מבחינת חלוקה אתנית, האירופאים הם הקבוצה הנפוצה יותר מבין השלושה בכל הנוגע לנשירת שיער. אצל קבוצה זו נראה התקרחות אנדרוגנית – ההתקרחות הנפוצה ברוב רובם של המקרים. 

בניתוח צורת הראש, החלק מקצה האף לחלק האחורי של הראש ארוך יותר בהשוואה למישור האופקי – החלק העליון מקצה אוזן אחת לקצה האוזן מנגד. מבנה זה מחדד בעת נשירת שיער את נסיגתו. נסיגה סימטרית ועמוקה הבולטת מהאזור הפרונטלי של הראש. לאיזו קבוצה יתרון יחסי בהשתלת שיער?

אירופאים אמורים להזדקק ליותר שתלים לעומת שתי הקבוצות האחרות, זאת בכדי לקבל מראה מספק לאחר ביצוע השתלת שיער, כשהקרקפת שלהם נחשבת גם לגמישה יותר והם בעלי אורך זקיקי שיער קצר יותר (לעומת האסייתיים, להם זקיקי שיער מאוד ארוכים) 

מאפיינים אלו מאפשרי לצוותים הרפואיים לאסוף בצורה קלה יותר שתלים לשיער אצל מנותחים אירופאיים. מכאן, גם קיימת סבירות להפחתת הנזק לזקיקי השיער וביצוע חיתוכים מינימליים יותר.דילוג לתוכן