השתלת שיער

תוכן עניינים

השתלת שיער הינה הליך כירורגית המאפשרת שימוש בשיער קיים מהחלק האחורי בקרקפת המטופל למילוי אחר בראש הסובל מהתקרחות או דילול שיער או שימוש בשיער סינטטי. כיום השתלת שיער נעשתה להליך נפוץ למדי בקרב גברים ונשים כאחד, ולא רק במקרה הקרחה קיצונית. השתלות השיער מסייעות גם בסרטוט קו שיער מחדש, סגירת מפרצים, מילוי זקן ואף שחזור גבות.

תהליך השתלת שיער קיים כיום בשנת 2023 בשני סוגים עיקריים:

  1. השתלת שיער מגוף האדם.
  2. השתלת שיער סינטטית (שיער מהונדס).
 
בעמוד זה אנו נסקור לעומק כל סוג השתלת שיער וכן את טכניקות השתלות השיער הנכונה לכל סוג השתלת שיער. כמו כן אנו נתייחס בצורה רחבה לגבי השתלות שיער על פי מגדרים וכן אזור השתלת השיער כגון זקן גבות קרקפת וכדומה. כמו כן תמצאו בעמוד זה פוסטים השייכים לקטגוריית השתלת שיער בלבד לקריאת מאמרים יותר כלליים בבלוג הנוגעים לשיער ולטיפוח לשלו אתם יכולים לגשת לבלוג האתר.
 

השתלות שיער מה קיים

השתלת שיער: משיער אדם

השתלת שיער אדם למעשה עושה שימוש בשיער שלכם באזור העמיד להורמון ה DHT בוא יש מספיק שיער הניתן לקצירה ולדילול ללא פגיעה אסטטית. לאחר שהרופא מוציא את הזקיקים הם עוברים תהליך סינון "מיון זקיקים" על פי סוג זקיקי על מנת להכין אותם להשתלה באזור הנכון ולפי סוג הזקיק הנכון לאותו האזור.

חילוץ הזקיקים הנדרשים להשתלת השיער 2 טכניקות, אך רק אחת שימושית

חילוץ הזקיקים מתאפשר בשתי טכניקות : FUT ו- FUE.

טכניקת FUT לחילוץ הזקיקים: מבוצעת בצורה כזו שחותכים מהראש רצועת עור ״סטריפ״ ולאחר מכן תופרים את שני קצוות העור. מתוך רצועת העור שנלקחת מעור המטופל/ת נחלץ את הזקיקים, מדובר בהליך שלדעתנו לא אמור להיות קיים עוד בכלל אך יש מדינות רבות כמו ארצות הברית ואיראן בהן עדיין מבוצעות טכניקה זו של  חילוץ זקיקים לטובת השתלת שיער. 

הסיבה העיקרית לתופעה של שמימוש עד היום של שיטה בת מעל שני עשורים למרות שיטה יותר מתקדמת שתכף נרחיב עליה היא פשוט הרגל של דוקטורים ותיקים אשר מאז ומתמיד עשו שימוש בשיטה זו ולא הסתגלו לשיטות החדשניות של השנים האחרונות.

טכניקת FUE לחילוץ הזקיקים: מבוצעת על ידי ניקוב נקודתי מסביב לזקיק השיערה, כך אלפי זקיקים בנפרד על מנת לדלל אזור פורט של שיער בצורה הומוגנית מבלי שיראה לעין שחסר שם שיער לאחר חילוץ הזקיקים. 

שיטה זו שינתה לעד את תחום השתלות השיער שכן היא מאפשרת פגישה מינימלית אסתטית במנותח/ת נרחיב גם על שיטה זו בנוגע להחדרת הזקיקים חזרה לאזור המושתל.

טכניקות לחילוץ זקיקים בהליך השתלת שיער FUE FUT
הצגת 2 שיטות חילוץ הזקיקים יחד עם נראות אזור התורם של המושתל לאחר שהעור הבריא.

בתום מלאכת חילוץ הזקיקים הזקיקים מרוכזים כמו בתמונה שראיתם קודם על פדי גזה עם נוזל מיוחד שמשמר אותם עד למיון והשתלתה באזור הרצוי.

מילון מונחים להשתלת שיער

אזור תורם: אזור ממנו נלקחים זקיקי שיער על מנת למלא אזור אחר ללא שיער, לרוב בצד האחורי של הראש בין האוזניים ולצידם מלמעלה.

סטריפ עור: רצועת עור שהכירורג חותך ומפריד מהראש, על מנת לחלץ משם זקיקים להשתלה.

חילוץ זקיקים: הוצאת זקיקי שיער מתחת לעור החוצה על מנת להשתיל אותם מתחת לעור במקום אחר.

FUT: Follicular Unit Transplant טכניקת חילוץ זקיקים על ידי חיתוך רצועות עור.

FUE: Follicular Unit Extraction טכניקת חילוץ זקיקים על ידי חיתוך האזור לשם הוצאת או החדרת זקיק שיער.

פדי גזה: ציוד חבישה אשר נעשה בו שימוש גם בניתוחי השתלת שיער: חבישה / ריכוז זקיקים.

 

כמובן שהעדיפות היא להשתלת שיער מגוף המטפול כלומר השתלת שיער קלאסית וזאת מכיוון שהשיער המושתל הוא שיער השייך לפציאנט כך שהסיכוי לדחיית השתל על ידי הגוף הוא אפסי, כמו כן השיער הוא שיער אמיתי הצומח שאפשר לספר ולסרק לצבוע וכו, שיער אמיתי שלכם, שפשוט העבירו מקום.

אז מדוע יש כמה סוגים של השתלות שיער? הסיבה היא כי בכדי שתתאפשר לכם האופציה להשתלה אתם צריכים בנק זקיקים מכובד מאזור אחר בגוף הקרוי ״אזור תורם״, ובמקרה שאין בנמצא האפשרות לאזור תורם ממנו נוכל לחלץ זיקיקם, האופציה היחידה הנותרת למטופל במידה והוא בכול מחיר רוצה שיער הינה השתלת שיער סינטטית.

השתלת השיער הסינטטית הינו החדרת שורש + שיער מוכן בגודל שנבחר מתחת לעור, השיער כמובן סינטטי, שיער זה לא גודל וישאר סטטי, כמו כן השיער הסינטטי מגיע עם מגבלות מכיוון שהוא עדין יותר ואף עלול לנשור לאחר זמן מה ולהשאיר חור ריק בקרקפת.

אז כמובן שהשתלת שעיר קלאסית עם שיער טבעי היא עדיפה, ותלויה במצב המועמד להשתלה, לכן חשוב לבצע אבחון התאמה להשתלת שיער ובמידה ונמצאתם מתאימים ללכת על השיטה המסורתית כלומר שיער מושתל שלכם שמעבירים מקום בצורה אסטטית.

מדובר בשיטה שהיא אמנם מתקדמת ונפוצה כיום במרבית המרפאות המובילות בעולם אך יחד עם זאת קיים סיכון לנקרוזיז בגלל מה שפירטנו זה הרגע, 3 עד 6 מטופלים על 100 יחוו נקרוזיז בו השיער המושתל ימות ויצטרכו השתלת תיקון. 

על מנת לנסות לגשר על הבעיה פותחו להבים חדשים הנקראים להב ספיר, אומנם להב זה פחות מזדהם, אך הבעיה נותרה על קנה בגלל פתיחת הערוצים של 4000 עד 5000 חורים בכרכפת שנעשים מהר ובכך נותנים הלומה קשה לאזור.

קיימות מספר שיטות להשתלות שיער, ואנו יכולים לפרק את כל תורת השתלות השיער ל 4 שיטות עיקריות כשאר הן מחולקות 2 לגבי שיטת חילוץ הזקיקים ו2 לגבי החדרת הזקיקים לאזור שבוא נחפוץ למלא בשיער.

 

צלקת לאחר חילוץ סטריפ עור בשיטת FUT
צלקת באזור התורם בשיטת FUT לאחר חיתוך סטריפ עור

שיטת FUE הינה שיטת חילוץ זקיקים להשתלה בה העקרון הוא לבצע חור נקודתי בקרקפת מסביב לשיערה על ידי פאנץ, שזוהי מחט חלולה, לאחר שהערוץ נפתח אנו נחלץ בעזרת פינצטה בעדינות את זקיקי השיערה מהחור שפתחנו סביבו.

מדובר בשיטה הרווחת בתעשיית השתלות השיער בארץ ובעולם. פותחו בשנים האחרונות רובוטים המדמים את הפעולה הזו, הרובוטים לא באמת קידמו את הטכניקה אלה הנגישו אותה לרופאים לא מיומנים שלא צלחו את המעבר בין FUT ל-FUE, שימוש ברובוט מסיבה זו נפוץ יותר כגימיק בארה״ב ומדינות מסויימות באירופה. הרובוט המוכר ביותר בתחום נקרא רובוט ארטס.

חילוץ זקיק בעזרת פאנץ ״מחט חלולה״, לאחר פתיחת החור נחלץ את הזקיק עם פינצטה

החדרת הזקיקים לאזור המקריח

החדרת הזקיקים נעשת בשתי שיטות עיקריות בהן הפחות טובה הפעם נפוצה יותר: FUE ו- DHI.

  • שיטת FUE שהיא אותה שיטה בה אנו מחלצים את הזקיקים נעשת בו באותו העקרון של קודם פתיחת ערוץ, חור בקרקפת ואז תפעול האזור: החדרת הזקיק לתעלה שפתחנו.

 ההבדל אבל בין חילוץ הזקיק להחדרת הזקיק בשיטה זו היא הפציעה של העור: בהחדרת הזקיקים בשיטת FUE כל החורים בקרקפת נעשים בין חצי שעה לשעה ובבת אחת, מדובר באגרסיה גדולה לקרקפת, כמו כן כאשר מתחילים להחדיר זקיקים לתעלות בין לבין הפציעות יכולות להגליד שהרי קודם עושים למשל 4000 חורים בקרקפת ורק מספר שעות אחרי מצליחים למלא את כולם בזקיקים בעזרת הפינצטה שהיא תפעול פצע פתוח.

פתיחת ערוצים בשיטת fue עם להב saphire
חורים לאחר פתיחת ערוצים בשיטת FUE בעזרת להב ספיר תרם החדרת הזקיקים

מדובר בשיטה שהיא אמנם מתקדמת ונפוצה כיום במרבית המרפאות המובילות בעולם אך יחד עם זאת קיים סיכון לנקרוזיז בגלל מה שפירטנו זה הרגע, 3 עד 6 מטופלים על 100 יחוו נקרוזיז בו השיער המושתל ימות ויצטרכו השתלת תיקון. 

על מנת לנסות לגשר על הבעיה פותחו להבים חדשים הנקראים להב ספיר, אומנם להב זה פחות מזדהם, אך הבעיה נותרה על קנה בגלל פתיחת הערוצים של 4000 עד 5000 חורים בכרכפת שנעשים מהר ובכך נותנים הלומה קשה לאזור.

 

  • שיטת DHI מדובר בשיטה להחדרת זקיקים אשר שיכללה את ה FUE והגיעה אחריה. החדרת הזקיק מתחת לעור והפציעה של העור לשם כך נעשת בבת אחת על ידי מחט ״ממש כמו זריקה״.
 

למעשה כל זקיק וזקיק מוחדר מתחת לקרקפת עצמאית ובצורה הדרגתית, כך שהעור נפצע פחות ובצורה הדרגתית, לשיטה זו יש גם תרומה לגבי מרחב הפעולה של הדוקטור שכן הדברים הם דינאמים אין טעויות לגבי מספר החורים שנעשו בקרקפת לפני, זווית החדרת הזקיקים וכו.

עטי CHOI המשמשים להחדרת זקיק זקיק בשיטת DHI מאפשרת פציעה מינימלית לעור כמו זריקה

שיטת ה-DHI היא הרי התקדמות של שיטת ההשתלה FUE, ויותר בריאה, אז מדוע היא פחות נפוצה? הסיבות הן מולטי פאקטוריאליות: הרגל, מיומנות, וכמובן כסף.

בגלל שזקיק זקיק נטען אל תוך המזרקים, פעולה זו היא מסורבלת יותר, ולכן על מנת שנוכל לבצע בשיטה זו השתלת שיער מוצלחת כאשר מדובר בהתקרחות גדולה אנו צריכים צוות גדול יותר. כוח אדם עולה כסף, ועדיף למרפאות אחד עד שני טכנאים לטיפול בהשתלה אל מול חמישה במקרה של השתלת שיער בשיטת DHI, כמו כן לעטים עצמם גם עלות גבוהה.

אז כמו שהבנתם הסיבות הן מאוד כלכליות בתחום שהפך לתעשייתי מאוד. הדברים עם הזמן משתנים ויותר ויותר מרפאות מציעות השתלת שיער DHI ומנסות להגמל מהקלות של השיטה הקודמת, אך הדרך עוד ארוכה עד שזוהי תהיה הנורמה הרווחת בכול המרפאות.

להלן פוסטים נבחרים מהבלוג אודות השתלת שיער - שלא תצאו קירחים למדו את התחום!

אבחון להשתלת שיער

לקבלת אבחון להשתלת שיער יש תחילה לצלם את הראש ממספר זוויות כפי שמוצג בגלריית התמונות מטה: לאן לשלוח את התמונות לאבחון ואיך למקסם? את התמונות

להמשך קריאה »

השתלת שיער סינטטי

מבחינת פתרונות מתמשכים נגד התקרחות אצל גברים ונשים כאחד, אנחנו מכירים היטב את תחום השתלת השיער הרגילה. מצד שני, אנחנו כמעט ולא מדברים על השתלת

להמשך קריאה »

השתלת שיער רובוטית

לאחרונה הציגה חברת "ונוס קונספט" (Venus Concept) הישראלית מערכת רובוטית מיוחדת בתחום שיקום השיער. לחברה ניסיון רב בשילוב כלים טכנולוגיים בתחום הרפואה האסתטית, כשאותה מערכת

להמשך קריאה »

מחקרים בתחום שיבוט שיער

שיבוט שיער הינה טכנולוגיה המשמשת למניעה של נשירת שיער. מדובר על טכנולוגיה הנמצאת כיום בשלביה הראשונים, כשישנן חברות ומסגרות מחקר רבות העוסקות בפיתוח פתרונות. בעבר,

להמשך קריאה »
סוגי זקיקים

זקיקי שיער

זקיקי שיער מצויים על עורם של יונקים. הזקיקים מורכבים מ-20 תאים שונים, כשלכל תא פונקציה אחרת אותה הוא ממלא. זקיקי השיער מאפשרים את צמיחת השיער

להמשך קריאה »
השתלת זקן

השתלת זקן פנים

לא מעט גברים סובלים משיעור רב באזור הפנים. שיעור המאפשר להם לגדל זקן בצורה קלה ולעצבו במספרה. אצל גברים אחרים ישנה צמיחה מועטה באזור הפנים

להמשך קריאה »

השתלת גבות

נשירת שיער באזור הגבות הינה תופעה נפוצה ביותר אשר עלולה לבוא לידי ביטוי בהתדלדלות חלקית או נשירה מלאה של שיער באזור הגבות. למרבה המזל, כיום

להמשך קריאה »

עיצוב קו השיער

ההחלטה על ביצוע השתלת שיער הינה החלטה משמעותית. בכל זאת, מדובר במהלך שישנה את המראה החיצוני שלכם. במהלך תכנון ההשתלה יש לתת את הדעת ולהשקיע

להמשך קריאה »
דילוג לתוכן