fbpx

האגודה הבינלאומית לניתוחי שיקום שיער – ISHRS

השתלת שיער dhi ללא גילוח
סרגל מאמר
מחשבון זקיקים
דוקטור קיניאס
דוקטור קיניאס

דוקטור קיניאס דוזומז מומחה לכירורגיה לשיקום שיער בשיטת Choi DHI

האגודה הבינלאומית לניתוח שיקום השיער (ה-ISHRS) הינה איגוד רפואי כלל עולמי ללא מטרות רווח, שלו הסמכות המובילה בכל הנוגע לטיפול ושיקום של נשירת שיער. באיגוד הרפואי חברים יותר מאלף אנשי מקצוע המגיעים מיותר משבעים מדינות. 

בתחילת שנות התשעים טכניקה חדשה המוכרת בשם Follicular Unit Transplantation (FUT) החלה להתפתח ולהתרחב. טכניקה זו שינתה באופן משמעותי את תחום ניתוחי השתלת השיער. זאת למול העובדה כי טכניקות קודמות לא יכלו תמיד לספק מראה טבעי לאחר ביצוע השתלת שיער. 

בשנות התשעים, ניתוחים בתחום שיקום השיער היו חלק מהתמחות דרמטולוגית וכירורגיה פלסטית, כשאף אחד מתחומים אלו לא העמיקו וטיפחו התפתחות של תהליכים בתחום שיקום והשתלת השיער. 

ה-ISHRS הוקם ב-1993 באמצעות גרעין ראשוני של מנתחים שעסקו בהשתלות שיער. גרעין אשר ראה צורך בהקמת מסגרת רשמית המתמקדת בניתוחי שיקום שיער, תוך יצירת סטנדרטיים גבוהים עבור תחום שהיה עוד בחיתוליו.

החזון של ISHRS כלל, בין היתר, הקמת מסגרת בה יוכלו אנשי מקצוע להחליף ולשתף ברעיונות וחידושים עם מנתחים מכל העולם. מה שיוביל לשיפור תוצאות ההשתלות, יאפשר הכשרה של רופאים חדשים, יעודד ביצוע של מחקרים ויאפשר לציבור הרחב להכיר מקרוב את תחום ניתוחי שיקום השיער. 

כיום, טכניקות בהן עושים שימוש לשיקום השיער מאפשרות לקבל תוצאות טבעיות יותר, כשאלו דורשות כמובן ידיים מיומנויות של מנתחים להם ניסיון וידע רב. ה- ISHRS מספק לחברים בו את הרקע הרפואי והמקצועי האיכותי ביותר, תוך יכולתם של אותם חברים ליהנות מגישה לחידושים טכנולוגיים ומחקרים מדעיים העוסקים בתחום שיקום השיער והשתלות. 

חלק מפעילות ה-ISHRS כולל אירוח של קונגרס מדעי בכל שנה עבור מנתחי שיער מכל העולם. קונגרס שיש בו לתרום להאצת פיתוח הידע והמומחיות בתחום. בנוסף לכך, מציע ה-ISHRS לחבריו קורסים מקצועיים באיכות גובה, גישה לסדנאות ומקיים במסגרתו רשת מידע להחלפת רעיונות בין הרופאים השונים. 

שאיפתו של ה-ISHRS היא בביסוס שיטות עבודה וטכניקות מומלצות בתחום שיקום השיער, זאת תוך קידום המחקר והידע בכל הנוגע לתחום ביולוגיית השיער. כל אלו נעשים, כמובן, תחת סטנדרטים אתיים גבוהים, כפי שנדרש בתחום רפואי זה בדומה לתחומים נושקים אחרים. 

מרחב נוסף בו פעיל ה-ISHRS נוגע למאמצי הסברה, תוך שאיפה להגן על קהל הצרכנים ולחנכם להימנע מטיפולי שיער אצל רופאים ומסגרות רפואיות הפועלות ללא רישיון וללא כל הכשרה מינימלית. כאן פועל הארגון באזהרת הצרכנים בתחום תיירות המרפא, תחום שבו בחלק מהמקרים ימצאו עצמם מנותחים במרפאות שאינן מקצועיות מספיק לביצוע הליכים רפואיים אלו. 
השתלת שיער – מבט היסטורי לאחור

התיעוד הכתוב הראשון להשתלת שיער מוצלחת פורסם בעיר וורצברג בגרמניה בשנת 1822. דיפנבך, סטודנט לרפואה, תיאר ביצוע של ניתוחים ניסיוניים אותם ביצע יחד עם המנטור שלו – פרופסור דום אונגר. ניתוחים שבוצעו בבני אדם ובעלי חיים. 

דיפנבך ואונגר השתילו בהצלחה שיער מאזור אחד בקרקפת לאזור קירח אחר. הצלחת הניסוי הובילה את פרופסור אונגר לטעון באותה עת כי השתלת שיער תהפוך את ההתקרחות למראה נדיר. 

אזכורים נוספים לתחום השתלת השיער הופיעו בספרות כירורגית בהמשך השנים. מעטים המנתחים אשר התאימו את הטכניקה של פרופסור אונגר לטיפול בהתקרחות תורשתית (אנדרוגנית). הליכים כירורגיים בוצעו באמצעות חתיכות עור עליהן שיער, כשאלו הושתלו במקרים של התקרחות טראומטית (התקרחויות שקרו בשל פגיעות, דוגמת כוויות או פגיעות פיזיות שונות) בסוף המאה ה-19. 

כבר במאה ה-19 הייתה שימת לב למקרים של התקרחות גברית. זו הובילה גם רופאים מטעם עצמם להציע לגברים קרמים ונוזלים אותם יש למרוח על גבי הקרקפת או ללגום מהם. פרסום נרחב לתכשירים אלו היה נראה על גבי עיתונים, כשחלק מאותם “רופאים” טענו כי לאותם תכשירים סגולות רפואיות נוספות. 

טכניקות מודרניות בתחום השתלת השיער פותחו לראשונה ביפן בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20. טכניקות אלו, באותה עת, לא זכו לתשומת לב רבה עד לאחר סיומה של מלחמת העולם השנייה. 

ב-1939 רופא עור יפני – ד”ר ס. אוקודה תיאר בכתביו את השימוש בשתלים בעובי מלא של עור הנושא עליו שיער להשתלות על גבי אזורים קירחים בקרקפת ואף לשימוש של שתלי עור גם בעבור הגבות והשפה העליונה. הטכניקה של ד”ר אוקודה הייתה כמעט וזהה לטכניקת טיפול שדווחה בשנת 1959 בארה”ב לטיפול בהתקרחות תורשתית. 

מנתחים יפנים אחרים דיווח גם על השתלות שיער מוצלחות באזורים אחרים בגוף בשנות ה-40 וה-50. דיווחים אלו נרשמו בשפה היפנית ועל כן לא ראו פרסום ותפוצה רחבה מחוץ ליפן. 

השתלת שיער להתקרחות תורשתית התקבלה בצורתה המודרנית בסוף שנות ה-50 באמצעות מאמר מאת ד”ר נורמן אורנטייך. מאמרו של אורנטייך הציג טכניקות להשתלת שיער לצד בסיס פיזיולוגי חשוב ומשמעותי שיוביל להשתלת שיער מוצלחת. במאמריו נחשפו אנשי מקצוע בתחום למושגים “דומיננטיות התורם” ו”דומיננטיות הנמען”, כשדומיננטיות התורם הביאה לסתירה בתוצאות של מחקרים קודמים בתחום השתלות השיער. 

ד”ר אורנטייך הצליח להראות כי הצלחת השתלת שיער בטיפול בהתקרחות תורשתית תלויה תלות רבה בדומיננטיות התורם, כשמאפיינים בצמיחת השיער מהמקום התורם מראות את מאפייניהם במקום הנתרם. 

מחקר שפורסם בשנות ה-50 וה-60 אישש את מה שהיה מוכר כ”התקרחות גברית” שהיא מצב תורשתי, כשבאותה סיטואציה ניתן לטפל באמצעות הליך של השתלת שיער. לצד זאת, היו קולות אשר טענו כי בהתבסס על תנועת שרירי הקרקפת לאורך זמן, תכביד אותה תנועה על זקיקי השיער ותוביל שוב להתקרחות. 

התייחסותו של ד”ר אורנטייך לתחום השתלות השיער בסוף שנות ה-50 סימנה את תחילת תחום השתלות השיער בעת המודרנית. תחום אשר התפתח לטכניקות קצירה והשתלה גם בתהליכים בהם היה צורך בשימוש של זקיקי שיער בודדים. אלו התמקדו בשכלול ובהתמחות בשימוש במיני שתלים (שתלים שכללו 3-5 שערות) ושימוש במיקרו שתלים (כללו 1-3 שערות), אשר אפשרו וקירבו יותר את המטופלים בקבלת מראה טבעי. 

השתלות שיער כיום

הליך השתלות השיער הינו הליך מקובל הנעשה כבר עשרות שנים, זאת לצד התקדמות מדעית וטכנולוגית מתמשכת. התקדמות המאפשרת לקבל תוצאות עקביות, בטוחות, יעילות המאפשרות, ברוב רובם של המקרים, מראה טבעי. 

חלק משמעותי במחקר נוגע לשאלה כיצד גדל השיער באופן טבעי. המחקר סביב השאלה זו הובילה להתקדמות משמעותית בתחום השתלות השיער. בנוסף לכך, יכולת הזיהוי של יחידות זקיקים בעור, לצד השתלה מוצלחת שלהם באזור הנתרם, מדגישה עד כמה מדובר, נכון להיום, בטיפול מבטיח. 

חשוב לזכור כי לצד אותה התקדמות מדעית וטכנולוגית, על אלו המעוניינים לעבור השתלת שיער לערוך התייעצות מפורטת לצד בדיקות רבות על מנת שיוכלו לדייק עבורם את הטיפול וההליך הנכון וזאת בהתאם לנתונים שנאספו. מידע רלוונטי ומהמין עבור הציבור הרחב קיים כמובן באתר האינטרנט של ה-ISHRS.