fbpx

נשירת שיער – על התופעה ודרכי טיפול בה

השתלת שיער dhi ללא גילוח
סרגל מאמר
מחשבון זקיקים
דוקטור קיניאס
דוקטור קיניאס

דוקטור קיניאס דוזומז מומחה לכירורגיה לשיקום שיער בשיטת Choi DHI

כיצד לטפל בהתקרחות?

התקרחות הינה תופעה בה סובל אדם מאובדן של שיער בחלקים בראשו ואף בחלקים שונים בגופו. חומרתה של ההתקרחות נעה בין התקרחות בנקודה או אזור קטן בגוף להתקרחות בכל חלקי הגוף. 

אלו דפוסי התקרחות קיימים?

לרוב נעשית הבחנה בין התקרחות גברית, נשית והתקרחות המוכרת בשם הרפואי אלופציה אראטה. הבחנות מקרי ההתקרחות נוגעות אף לחומרתן ובאופן הטיפול בהן. חשוב לדעת ולהכיר כי התקרחות אף יכול להיגרם בשל פציעה, צלקות, דלקות ואף שימוש בתרופות מסוימות. פעילות נמוכה של בלוטת התריס, למשל, או מצב של תת תזונה יש בהם להוביל למצב של התקרחות. 

היכולת להבחין בין הדפוסים והסיבות שהובילו להתקרחות צריכה להיעשות על ידי רופא מוסמך לו הידע המקצועי בתחום. טיפולים נגד התקרחות

ישנם טיפולים שונים למניעת נשירת שיער, כשזו לא פעם יכולה להוביל בסופו של תהליך להתקרחות, כשטיפולים אלו אפשריים ללא כל התערבות כירורגית. טיפולים השואפים, ראשית כל, לאתר את מקור הבעיה, בין אם מדובר, למשל, על מחסור בברזל, דבר שיוביל על שינוי בתזונה היומית של המטופל. על כן, חשוב עד מאוד להיוועץ עם רופאים בכדי להבין את שורש הבעיה. 

טיפולים כנגד התקרחות תורשתית, המוגדרת בעצם כהתקרחות דפוסית, יכולים לכלול שימוש בתרופות ייעודיות, ניתוחים, זריקות ושימוש בתכשירים. לצד אלוף קיימים כיום טיפולים שאין בהם באמת לפתור את בעיית ההתקרחות. 

שימוש בתרופות

בשוק התרופות ניתן למצוא שתי תרופות לטיפול נגד התקרחות. על הטיפול התרופתי להיות מותאם לכל אדם מקריח בהתאם למצבו הבריאותי והרפואי הכללי ובהתאם לדפוס ההתקרחות שלו. 

התרופה הראשונה היא מינוקסידיל (Minoxidil) המשמשת בעצם כתכשיר לטיפול בנשירת שיער שאינו מצריך אישור מרופא. המינוקסידיל מעבה ומחזק את השערות, מעודד צמיחה מחודשת ונחשב לתכשיר לו אחוזי הצלחה גבוהים. 

תרופה נוספת ניתן לקבל אצל רופא המונעת בצורה יעילה הפגיעה באמצעות DHT. הורמון גורם הגורם לזקיקי השיער להתכווץ. 

 

פתרונות קוסמטיים

יש פעמים והיווצרותה של קרחת פוגעת בדימוי העצמי של אותו אדם, כשזה מחפש עבורו פתרונות יעילים להשבת המצב כפי שהיה קודם. בפנייה לטיפולים קוסמטיים הנוגעים להתקרחות ניתן למצוא טיפולים הכוללים איפור קבוע המדמה מראה של שיער, שימוש בקעקועים, פאות, תכשירים המעניקים לשיער מראה נפוח, שימוש בתוספות שיער ותהליך טיפולי שנקרא הדמיית שיער – תהליך בו עושים שימוש בפיגמנט בכדי להעניק לאזור הקירח מראה של זיפים גדלים. 

השתלת שיער כירורגית

מדובר על הליך יקר אך כזה הנחשב לבטוח ויעיל לפתרון בעיית ההתקרחות. במסגרת השתלת שיער כירורגית מועבר שיער מהאזור האחורי של הקרקפת לאזורים הקרחים, כשאותו שיער אמור לצמוח במקומות החדשים באופן טבעי. 

ביצוע ההשתלה באופן מקצועי על ידי רופא מקצועי ומנוסה, זוכה המטופל למראה נטול צלקות וסימנים הנראים לעין, כשהשיער שהושתל אינו נושר ובעצם משמש כשיער טבעי לכל דבר ועניין. 

מזותרפיה

מדובר על הליך בו פוצעים את העור על ידי מחטים קטנות בכדי להגביר את זרימת הדם שאמורה לסייע לצמיחת השיער. 

טיפול PRP בלחץ אוויר

טיפול PRP בלחץ אוויר בו עושים שימוש בפלזמה העשירה בטסיות דם. מדובר על טיפול בשלושה שלבים הכולל שאיבה של דם והזרקה שלו לקרקפת. טיפול ה-PRP אמור לזרז ולסייע לצמיחה של שיער טבעי באזורים שזוהו כמקריחים וזאת בשל אותה אספקת דם שבוצעה בקרקפת. 

 

ניתן לסכם ולומר שאכן קיימות מספר דרכים לטפל בהתקרחות, כשחלק מהדרכים נחשבות למפוקפקות ואף מסוכנות. חשוב שכל מטופל יתאים לעצמו את הטיפול שהכי נכון לו ולמאפייני ההתקרחות אותם הוא חווה.